Pune, Maharashtra
GST No. 27BRGPS9310D1ZQ
Call 08048202714 20% Response Rate
Send Enquiry
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Production Capacity | 30 Tubes/Hour |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 3 kW |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Unison Engineers |
View Complete details
| Automation Grade | Automatic |
| Application/Usage | Metal Polishing |
| Machine Capacity | 4 Ton/Day |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Unison Engineers |
| Power | 4 kW |
View Complete details
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | To Polish The Metal Surfaces |
| Machine Capacity | 500 Kg/Day |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| No Load Speed | 960 RPM |
| Power | 0.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Unison Engineers |
View Complete details
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 1 kW |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity | 10 Tubes/Hour |
| Brand | Unison |
We are offering a wide range of Round Tube Polishing Machine to our clients.
A Tube OD/ID Polishing Machine is a specialized industrial machine designed to polish the Outer Diameter (OD) and Inner Diameter (ID) of metal tubes or pipes. These machines are commonly used in industries such as stainless steel fabrication, medical device manufacturing, aerospace, automotive, and construction—where high-quality surface finishes are required.
View Complete details